Alergije na proteine kravljeg mleka i dojenje: Šta se savetuje majci u ovom slučaju

Alergije na belančevine iz kravljeg mleka javljaju se kod 0,5 do sedam odsto odojčadi mlađe od šest meseci.

Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine. Sastav mleka je prilagođen uzrastu deteta i njegovim potrebama i zato majčino mleko predstavlja standard ishrane i sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj deteta, kao i razvoj svih čula i inteligencije.

Mleko majke detetu predstavlja zaštitu od mnogih infekcija i alergija.

 

Sve su češća pitanja da li dete posle dojenja može da ima alergiske reakcije i koji su to sastojci iz majčine ishrane koji mogu biti alergeni za dete, uneti preko mleka. Odgovor na ovo pitanje dala nam je dr Ljiljana Stanković, pedijatar, neonatolog, GAK Narodni front:

- Alergije na belančevine iz kravljeg mleka javljaju se kod 0,5 do sedam odsto odojčadi mlađe od šest meseci. Tad se mogu javiti diareja, krvava stolica, ospa i drugi simptomi alergijske reakcije.

Pored mleka i mlečnih proizvoda namirnice koje mogu da uzrokuju alergije su i:

 
  1. Jaja
  2. Ribe, rakovi i školjke
  3. Soja, prozvodi od soje
  4. Citrusno voće i sokovi
  5. Orašasti plodovi /orasi, bademi, lešnici..
  6. Bobičasto voće /jagode, maline, borovnice...

Prema rečima naše sagovornice, ako se javi alergijska reakcija kod deteta koje isključivo sisa, a to može biti krv i sluz u stolici, diareja, ekcemi, majci se savetuje eliminaciona dijeta i da nastavi sa dojenjem. Za sve ostale dojilje, čija deca nisu ispoljila ove probleme, majke treba da imaju raznovrsnu ishranu, a da ove grupe namirnica jedu u manjim količinama:

- Važno je da se deca sreću sa malom količinom alergena i tako steknu toleranciju. Eliminaciona dijeta je ISKLJUČIVO medicinska preporuka za dojilje čija su deca ispoljila krv i sluz u stolici - napominje naša sagovornica.

preuzeto sa ona.rs